Sherlock Holmes i Doktor Watson wersja : EXO part II.

exoo

Skoro już teorii spiskowych kilka(naście? dziesiąt? :D) się pojawiło, to co szkodzi jeszcze jedna więcej! Lecimy!

Otóż, tłumacząc tekst do „Call Me Baby” naszły mnie pewne przemyślenia. Wydaje mi się że ta piosenka nie została wybrana bez powodu jako pierwsza zapowiedź EXODUS. Według mnie tekst kierowany jest bezpośrednio do fan(ek)ów. Ma to być pewne podziękowanie za wspieranie chłopców w trudnych chwilach i zapewnienie, że będą zawsze dla nas. Oczywiście, a jakże, nie brakuje wspomnień o zdrajcach (w tej roli Wú Yìfán aka Kris oraz Lù Hán aka Luhan). Skąd takie przypuszczenia? 

Otwieramy podręczniki na stronie 24 i zajmiemy się analizą wiersza Mickie… hahahaha zabawne (nie). Przechodzimy do analizy tekstu „Call Me Baby”:

1. Jest wielu tych którzy błyszczą, ale spójrz na to co jest prawdziwe pośród nich

Oczywiście, jest wiele (żeby nie powiedzieć w cholerę i jeszcze więcej) zespołów kpopowych. Większości udaje się odnieść sukces a my biedni nie wiemy ile jeszcze dodatkowych biasów udźwignie nasze i tak już pojemne serce. Natomiast chłopcy chcą, żebyśmy wśród tych wszystkich błyszczących gwiazd, zespołów odnoszących sukcesy, to właśnie w nich widzieli swoją najjaśniejszą gwiazdę. Jak fragment wskazuje, mówią nam o tym że wśród tego szołbizu to oni są prawdziwi (w nich nie wątpię, ale jakoś nie do końca wierzę smtown, ciekawe dlaczego).

2. Dziewczynko, nawet wśród tej całej chciwości i pośród wszystkich słów
Pokazujesz że we mnie wierzysz
Nawet jeśli wszyscy się zmieniają i odchodzą, Ty jesteś moją damą/panią
Wszystko czego potrzebuje, to żebyś trzymała mnie za rękę

Nawet pośród tego całego zamieszania, ciężkich chwil, ciężkich słów uderzających jak jad w EXO, EXOtics są wciąż z nimi i cały czas przesyłają im swoją siłę i wiarę. W trzecim zdaniu raczej nie pozostawiają żadnych złudzeń, tu ewidentnie chodzi o naszych „zdrajców” Krisa i Luhana. Czyli, że nawet jeśli Lu i Kris opuścili EXO to EXOtics się nie odwróćili, a pozostała dziesiątka jedynie czego potrzebuje to dalszego wsparcia – czyli trzymania ich za dłoń (trochę ciężko będzie chłopaki, ale pięciu do jednej ręki, pięciu do drugiej i jakoś damy radę)

3. Byłem uwięziony w mrocznym labiryncie
Ale usłyszałem Twój głos który mnie obudził
Sprawiłaś, że narodziłem się na nowo

Mroczny labirynt. Chyba bardziej dosłownie w przypadku EXO się nie dało. Oczywiście wiadomo czym jest owy mroczny labirynt. Głos który wybudził EXO to oczywiście głos fanów głoszący niekończące się wsparcie. I narodzenie się na nowo – czyli comeback po ciężkich chwilach, po odejściu Luhana i Krisa, powrót z nową muzyką, nową płytą, w nowym składzie, rozpoczynamy nowy rozdział.

4. Jeśli staniesz się moim światłem i pchniesz mnie w ten chaos
Będę cię trzymał i nigdy się nie zmienię, będę cię trzymał i stawie czoła tym którzy mnie opuścili
Nigdy nie miej nic przeciwko/Nigdy się nie złość
Wypełniłaś wielką lukę w moim sercu

Czyli znów – jeśli fani będą przy EXO nawet w ciężkich chwilach oni odwzajemnią się tym, że będą również zawsze po naszej stronie. Stawią czoła tym, którzy ich opuścili – wiadomo, Kris i Luhan znowu się kłaniają. Jak mają zamiar stawiać im czoła tego nie wiem, mam nadzieję że chodzi bardziej o to, że poradzą sobie nawet w dziesiątkę (aniżeli będą jakoś konkurować i uprzykrzać sobie życie).  Wypełniłaś wielką lukę w moim sercu? Luka spowodowana odejściem, i wszyscy razem… Krisa i Luhana!

5. W tym wirującym świecie
Byłaś jedyną która stała się moim światłem
Dziewczyno, jesteś jedyną której chcę

Świat zawirował, bo było naprawdę ciężko. My natomiast dzielnie trwaliśmy przy EXO. Bycie światłem można również interpretować jako bycie przewodnikiem. W sensie – jest ciemność a fani jako światło wskazują im drogę. To tak, jakbyśmy trzymali ich w całości, jakbyśmy byli powodem, kierunkowskazem, powodem dla którego wiedzieli że warto kontynuować karierę i tworzyć muzykę mimo wszystko.

Mam nadzieję że wiecie, iż jest to jedynie moja radosna twórczość. Chciałam się jednak tym z Wami podzielić, bo czytając tekst od razu nasuwały mi się takie myśli. Czy faktycznie taki był zamysł ludzi piszących ten tekst, czy to tylko moja wyobraźnia działająca na pełnych obrotach… nie wiadomo 😀

Shin Rae~

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s