Sherlock Holmes i Doktor Watson wersja : EXO

exo_logo_by_classicluv-d7el5y3

EXO od samego debitu wzbudza wiele kontrowersji. Zostali nam przedstawieni jako wilkołaki z nadprzyrodzonymi mocami, silni i groźni (co nieźle kontrastuje z ich nieprzyzwoicie idealną urodą :D). Są jednym z niewielu k-popowych zespołów, wokół których krąży tak wiele tajemnic i zagwozdek, że można by rozmyślać i pisać godzinami. Ale dzisiaj skupmy się i weźmy pod lupę świeżo wychodzące teasery EXO zapowiadające ich comeback.

1. Kai – moc teleportacja

Londyn, 15:01

Cały klip jest w czarno-białych barwach. Odnosi się wrażenie jakby całość była kręcona przez amatora, gdyż obraz drga. Słychać dźwięk migawki aparatu. Sam Kai wygląda jakby świetnie zdawał sobie sprawę z faktu, iż jest obserwowany. Jego twarz jest spokojna, chwilami jakby nawet… POZOWAŁ? Czyżby owym amatorem bylibyśmy my? Widzowie? Czy może moc która nadciąga a Kai doskonale o tym wie? Kai dostaje wiadomość, przewijają się przez kilka sekund fragmenty z Overdose(tylko te z labiryntu), a następnie znika z równie silnie odczuwalnym spokojem. Nawiązanie do Overdose, może oznaczać wyjście w labiryntu, to że dojrzali i rozpoczyna się nowa era EXO. Fakt ten potwierdza również gołąb, który ukazuje się na końcu. Gołąb jest symbolem pojednania i pokoju, wierności.

Na dłoniach Kaia widoczne pierścienie.

2. Tao – moc kontrola czasu

Barcelona 10:09

Tao siedzi w kawiarni i spokojnie przegląda gazetę. Do momentu w którym znajduje na pierwszej stronie czasopisma zdjęcie przedstawiające zdjęcie nieba nocą a na nim 10 obiektów, gwiazd, płonących kul.

Z przerażeniem zaczyna czytać artykuł i w tym momencie żarówka wybucha a czas się zatrzymuje. Po zachowaniu Tao widać, że on tego nie spowodował a stało się to samoczynnie. Z niedowierzeniem przygląda się miejscu w którym się znajduje.

W chwili w której wybiega z kawiarni czas z powrotem zaczyna biec a Tao ucieka. Moc do niego wróciła.

Na dłoniach Tao widoczne pierścienie

3. Chanyeol – moc ogień

Arizona 17:11

Chanyeol budzi się na środku pola. Na twarzy widać zaskoczenie. Chodzi o miejsce, czy czas? Czego się nie spodziewał? Czyżby bał się, że prześpi coś ważnego? Staje na szczycie ruin, jakby potrzebował większej widoczności. Bez wątpienia czegoś szuka. Swojej mocy? Stoi w środku lasu, słychać dźwięk przypominający lot. Gdy dźwięk cichnie jest ujęcie jak z uśmiechem unosi rękę i rodzi się…ogień.

Jego moc wróciła. A wręcz został przez nią otoczony.

Na dłoniach Chanyeola widoczne pierścienie.

4. Xiumin – moc zamrażania

Berlin 05:06

Xiumin sprawia wrażenie w pełni wyluzowanego, wraca skądś do domu.
Po wejściu na drzwiach ujecie wyraźnie zwraca naszą uwagę na napis „Lord Finesse too many” w wolnym tłumaczeniu znaczy że „Władca zbyt bardzo delikatny”.

Odnosi się to do wytwórni? Jeśli tak to jakaś kpina. Ale przejdźmy dalej. Po powrocie do mieszkania siada zrezygnowany obracając w dłoni szklankę. Zwróćmy uwagę na to, że na jego dłoni brakuje pierścionka. Następnie ujęcie na kręcący się na podłodze bączek. Nawiązanie, że coś wciąż trwa? Xiumin wydaje się zasypiać, gdy nagle budzi go dźwięk telewizora. Z przerażeniem się przygląda. Z ujęć w telewizorze można wyłapać miasto i godzinę(zapowiedź następnego członka)
4cc3aa9794 4cc3aa9794

oraz co ważniejsze. Postać wilka.

4cc3aa9794

( geurae wolf naega wolf Awoooo~)

Xiumin odkłada szklankę i wybiega. Szklanka zamarza. Jego moc wróciła. Jednak prawdopodobnie on sam nie jest jeszcze tego świadomy, gdyż zamarzła po jego wyjściu z mieszkania.

Na dłoniach Xiumina brak pierścieni.

5. Sehun – moc wiatr

Edinburgh 15:24

Sehun wydaje się być zagubiony w mieście, w którym się znajduje. Czyli znajduje się w zupełnie nowym miejscu. Ujęcie na tabliczkę „Windmill walk” Windmill – wiatrak, walk-spacer.

Musi oznaczać to odniesienie do tego iż jego moc niedługo powróci. Jednak on sam nie zauważa tego znaku. Następnie zaznacza punkt na mapie, punkt do którego zmierza. Czas biegnie, zaczyna się ściemniać. Sehun trafia do miejsca docelowego. Wchodzi do domu, cały czas słychać dźwięk lotu. Na pierwszy rzut oka widać zabawkę samolot która unosi się w powietrzu.

Po tym jak Sehun trąca ją palcem zabawka nie spada, czyli jest kontrolowana przez jakąś moc(moc Krisa, latanie?).
W pokoju siedzi dwoje dzieci, wpatrujących się w lewitujące zabawki.
4cc3aa9794
Po lewej stronie mniejszy blondynek po prawej większy chłopiec z ciemnymi włosami. Kogoś Wam przypominają? To z pewnością nawiązanie do Luhana i Krisa. Zabawki unoszą się nad ziemią dzięki im mocom. Dla przypomnienia moc Luhana to telekineza(zdolność do przemieszczania obiektów za pomocą mocy umysłu), a moc Krisa latanie. Bez wątpienia połączyli działanie swoich mocy, żeby unosić zabawki. Bardzo ważne jest tutaj przedstawienia Luhana i Krisa jako małych dzieci. Może to oznaczać ich dziecinność i głupotę(wytwórnia mogła to podkreślić celowo, przed to, że ich opuścili.. czyżby SMTown z nich kpiło?), ale może oznaczać także(co jest bardziej prawdopodobne) to, iż wytwórnia przedstawia ich jako osoby które się zatrzymały w czasie. Odeszli od wytwórni w pewnym momencie i w tym już pozostaną. Nie ma dla nich ratunku, nie mogą „dorosnąć” w tym czasie kiedy reszta „dojrzewa”. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi. Następne ujęcie wskazuje bazie, które drżą. Dźwięk przypomina gotującą się wodę w czajniku. Oznacza to, że coś jest już gotowe? Następuje zaćmienie słońca, zrywa się wiatr, czyli moc Sehuna zostaje uwolniona, a on przerażony wybiega z domu. Bardzo ważne jest tu ostatnie ujęcie klamki do drzwi w której odbija się wnętrze domu.
4cc3aa9794
Jest ono puste. Chłopcy (Luhan i Kris) zniknęli. Nasuwa się teraz pytanie. Zniknęli tak jak reszta członków ,aby powędrować do miejsca gdzie wszyscy się spotkają, czy zniknęli na zawsze?

exo

Na dłoniach Sehuna widoczne pierścienie.

6. Suho – moc woda

Marseille 10:22

Teaser zaczyna się od tego, że Suho zostaje obudzony przez dźwięk telefonu, budzik. Skoro jest to budzik znaczy, że musiał wcześniej z pełną świadomością go ustawić. Odkręca wodę w kranie i woda nie leci. Symbolizuje to brak jego mocy. Przechadza się po ruinach jakiegoś starego budynku.
Napis na murach głosi „Juce” co w wolnym tłumaczeniu z języka bośniackiego oznacza „Wczoraj”.

4cc3aa9794

Czyżby owe ruiny odnosiły się w przenośni do EXO? A napis „wczoraj” o tym, że to już przeszłość, a teraz nastąpi ich odrodzenie. Na ścianie widać również napisy „sm” odnoszące się do wytwórni. Suho zmierza do jakiegoś miejsca, podnosi rękę sprawdzając czy nie pada deszcz. Niestety nie.

Następne ujęcie na wysuszone drzewa i Suho w obumarłym lesie. Jego twarz jest smutna, ale zarazem spokojna. Siada zrezygnowany w pustym basenie. Sprawia wrażenie jakby godził się ze swoim losem. W momencie w którym wszedł do pustego basenu ujęcie z mieszkania pokazuje, że woda z kranu zaczęła lecieć. I wypełnienie pustego basenu wodą pochłaniającą Suho.

Symbolizuje to nowy początek i odrodzenie, gdyż jak wszyscy wiemy woda jest źródłem życia. Sama postawa Suho może symbolizować to, iż jako lider da z siebie wszystko i jest w stanie poświęcić się całkowicie dla dobra reszty. Zauważmy, że poprzedni członkowie EXO byli zaskoczeni odrodzeniem mocy, wróciła ona do nich samoczynnie. Suho natomiast, jako lider sam zadecydował o jej powrocie. Czyżby to on je aktywował? Nawodnił obumarły las?

Na dłoniach Suho brak pierścieni.

7. Chen – moc elektryczność

Almaty 20:01

Chen znajduje się w mieście. Zaczyna się już lekko ściemniać. Wchodzi do opuszczonego budynku i kieruje się po schodach na górę. Zwróćmy uwagę, że w pomieszczeniu brakuje żarówek.

Symbolika braku mocy Chena. Znajduje się na szczycie, biją dzwony a on ze spokojem zmierza do wyznaczonego miejsca. W ręku trzyma książkę. Dociera do miejsca gdzie znajdują się inne książki. Symbolizują rozdziały z życia EXO, które są już przeszłością, więc Chen zamyka jedną z nich. Siada na ławce i otwiera tę z napisem „Overdose”, czyli najświeższym klipem który wydali jeszcze w składzie 12 członków.

Uśmiecha się i czyta ze spokojem, wspomina czasy Overdose. Nagle następuje zaćmienie słońca. Ważny jest moment w którym książka „Overdose” upada, co oznacza koniec tego rozdziału w ich życiu. Chen przygląda się niebu, dzwony przestają bić ustępując miejsca przeszywającemu dźwięku. Mi ten dźwięk przypomina zatrzymanie akcji serca, a co za tym idzie śmierć. Uśmiercenie starego EXO i początek nowego? Z nieba uderzają pioruny, moc Chena wróciła.

Na dłoniach Chena brak pierścieni.

8. Baekhyun – moc światło

Lyon 06:26

Jest noc, co oznacza brak jego mocy. Baekhyun dokądś zmierza przy czym rozgląda się upewniając czy nikt za nim nie idzie. Powoli pojawiają się zakłócenia, żarówki migają. Szum w słuchawkach, żarówki migają intensywniej, Baekhyun dostaje wiadomość, którą czyta przerażający głos „Someone behind you” co oznacza „ktoś za Tobą”. Jego obawy z początku się potwierdzają i ktoś lub coś przed czym uciekał go powoli dopada.

Zaczyna więc z przerażeniem uciekać. Światło uliczek gaśnie, następuje ciemność. Czyli znów nawiązanie do jego mocy. Ciemność ogarnia całe miasto. Nawiązanie do ciemności w której pogrążyło się EXO w ostatnim czasie?
Dobiega do bramy, która jest zamknięta. Nie ma wyjścia.

Ostatnie światło gaśnie, a on odwraca się twarzą do źródła i oddycha głęboko. Sprawiając wrażenie jakby się poddał i jest gotowy na przyjęcie „ataku”.

Na dłoniach Baekhyuna brak pierścieni.

9. Lay – moc uzdrawianie

Jeśli chodzi o teaser Leya, jedno jest pewne – jego moc powróciła.
Na początku możecie zauważyć zwiędły kwiat:

l

Na koniec kwiat ożywa:

l

Można, jak w każdym teaserze, doszukiwać się przeróżnych wskazówek, powiązań i dziwnych rzeczy. Jednak dziś doszłyśmy do wniosku, że raczej w tej całej zabawie chodzi o jedno. Jak pewnie zwróciliście uwagę, pierwsze litery z nazw miast, w których chłopcy znajdują się w teaserach, po ułożeniu w odpowiedniej kolejności tworzą napis call me baby:

C –  olorado, D.O

A – rizona, Chanyeol

L – ondon, Kai

L – yon, Baekhyun

M – arseille, Suho

E – dinburgh, Sehun

B – arcelona, Tao

A – lmaty, Chen

B – erlin, Xiumin

Y – unnan, Lay

„Call Me Baby” to nazwa piosenki znajdująca się na nadchodzącej płycie EXO. Jest to pierwsza piosenka na liście, która otwiera płytę. Mowa w niej o telefonowaniu. A w kilku teaserach chłopcy albo dostają wiadomość w telefonie, albo mają z nimi jakieś problemy:

I. Kai

l

II. Sehun

l

III. Suho

l

IV. Baekhyun

l

V. Lay

l

Idąc tym tropem, można stwierdzić, że dają nam wskazówki iż powrotem chłopaków 30 marca, będzie teledysk właśnie do „Call Me Baby”.  A słowa które widzimy na tablecie/telefonie Laya:

l

„You are my sunshine. I need you. You are the one.”

To nic innego jak fragment tekstu z „Call Me Baby”.

Na dłoniach u Laya brak pierścienia.

10. D.O – moc siła

Na koniec każdego teasera pojawia się słowo „Exodus„. To określenie biblijnej Księgi Wyjścia. Wyjście, labirynt, nowy początek.

Zastanawiający jest fakt, iż jedni członkowie mają na dłoniach pierścienie, jedni nie. Nie bardzo wiem, co to może oznaczać i z czym to powiązać. Jest to coś istotnego, gdyż kadry wideo wyraźnie wymuszają, aby zwrócić na to uwagę. Jedyne co mi przychodzi na myśl to kolejny podział EXO. Ale to mniej niż mało prawdopodobne.

Kolejnym nurtującym faktem jest to, iż Chanyeol jako jedyny SZUKAŁ swojej mocy. Suho WIEDZIAŁ gdzie jest i przygotował się na jej przyjęcie. Kai i Chen sprawiali wrażenie spokojnych i ŚWIADOMYCH tego co się wydarzy. Reszta członków była przerażona i uciekała. Czy ma to jakiś głębszy sens? Pewnie niedługo się o tym przekonamy.

Ostatnie i najbardziej nurtujące jest ciągłe nawiązywanie do Luhana i Krisa. Jak wiemy teasery wychodzą codziennie po jednym przedstawiając jednego z członków EXO. Dzień comebacku to 30 marca. Ostatni teaser z dziesiątym członkiem EXO wychodzi 27 marca. Pozostają 2 dni.
Wolne? Czy wytwórnia nas czymś zaskoczy? Powrót Luhana i Krisa? Dwóch nowych członków? A może jakieś specjalne wideo będące kluczem do wyjaśnienia poprzednich tesaerów?
Nawiązując do powrotu Luhana i Krisa.. ciężko w to uwierzyć. Jeśli miałoby to nastąpić przychodzą na myśl dwa wyjaśnienia.
Albo wszystko od początku do końca była zaplanowane i celowo zrobione przez wytwórnię(Co brzmi jak absurd, mieliby obsmarować się błotem i oszukać wszystkich? Wszyscy fani czuliby się dotknięci, wszelkie uczucia i troski skierowane do Krisa i Luhana były szczere), albo wytwórnia wygrała proces i zmusiła ich do powrotu. Sama nie wiem co jest gorsze. Chyba już wolałabym być oszukana.
Mimo że ich powrót wydaje się nieprawdopodobny należy wrócić do roku 2013, w którym EXO wydało 2 odcinki mini dramy.

Drama rozpoczyna się odejściem Krisa, następuje powolna przemiana Luhana, choroba, zmiana jego koloru włosów na ciemne i odejście. Nie brzmi znajomo? Jakim cudem wszystko się pokrywa? Dlaczego?
W pierwszym teaserze zwiastującym comeback wytwórnia również nawiązuje do Luhana i Krisa przez wplecenie kostki rubika(Luhan) i ołówkow (Kris). Labirynt w którym 2 kuleczki są w środku uwięzione a 10 na zewnątrz. Czy to nie za wiele?
Natomiast w teaserze Sehuna wyraźnie widać, że chłopcy się „zatrzymali”…. że nie wrócą.
Skoro naprawdę odeszli, to dlaczego wytwórnia ciągle do nich wraca?
Co jest prawdą, a co kłamstwem?
Jeśli macie inne spostrzeżenia, zauważyliście coś – piszcie w komentarzach, jesteśmy bardzo ciekawe!
Tymczasem czekamy z ogromną niecierpliwością na jutrzejszy teaser i kolejną zabawę w detektywa.
Notkę będziemy uzupełniać na bieżąco.

2 myśli w temacie “Sherlock Holmes i Doktor Watson wersja : EXO

 1. Szczerze to uwazam, ze w tej erze na powrot Krisa i Luhana nie ma co liczyc. Na poczatku faktycznie w teaserach byly liczne nawiazania,jednak D.O rozwial watpliwosci. Wytwornia tak jakby kazala nam policzyc kuleczki ktore lezaly obok niego (10) i na tym konczy sie seria teaserow. Nie sadze by byl to przypadek. Jednakze! Celowo uzylam stwierdzenia „w tej erze”, przepowiednia na poczatku MAMA mowi,ze dwa krolestwa sie oddziela (EXODUS) i gdy znow polacza sie w jedno nastapi nowa era. W tym momencie powrot jest niemozliwy z 2 powodow. 1. 3/4 fanow czuloby sie oszukane i zniesmaczone. 2. Wypuszczono juz Call Me Baby i przesluchalam oby dwie wersje (korean & chinese),widac ze maja juz wszystko zaplanowane. Jakos w tym roku pewnie uslyszymy o nowym kontrakcie Krisa i Luhana „na lepszych warunkach”,czuje to w kosciach! Btw o co chodzi z ta wskazowka „check the worlds map on sunday”?

  Polubione przez 1 osoba

  • Mika, dzieki za komentarz! Twoje spostrzezenia sa bardzo ciekawe z ta nowa era i szczerze? Mam nadzieje, ze masz racje *__*
   Mam pewne zdanie w ogole na temat przeslania Call Me Baby i pewnie niedlugo pojawi sie notka. A co do „check the worlds…” bleble – nie mam bladego pojecia, sama dzis siedzialam i rozkminialam. Moze zapowiedz trasy…? Choc juz bez przesady, te teasery nakrecily mnie na ostre podejrzenia 😀
   Pozdrawiam! ❤
   Shin Rae

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s